PEN KLUB NA YOUTUBE
Audio a videoarchiv PEN klubu na YouTube /záznamy pořadů, autorských čtení a akcí PEN klubu/
2023
Sylva Fischerová: Jiný život. Wittgenstein
Svou novou básnickou sbírku Jiný život. Wittgenstein představila Sylva Fischerová společně s kolegou a filosofem Ondřejem Švecem 9. listopadu 2023 v Českém PEN klubu v Kolowratském paláci. Úvodní slovo přednesl Vladimír Karfík, na závěr zazpívala Monika Načeva. Večer věnovaný básnířce k jejím narozeninám byl součástí festivalu Den poezie 2023.
Prezentace sborníku Německo-česko-židovské vztahy 1938 - 2020
Příspěvky účastníků konference Německo-česko-židovské vztahy 1938 - 2020 (Deutsch-tschechisch-jüdische Beziehungen 1938 - 2020) mapují více než osmdesátileté období, jež začíná systematickým pronásledováním, vyháněním a vyhlazováním Židů a jinak smýšlejících občanů během Třetí říše a pokračuje jejich pronásledováním i v době socialismu. Některé příspěvky se také věnují situaci kolem roku 1989 a poukazují na šanci a možnosti společného soužití v budoucnosti. Odborníci a pamětníci z Německa a z České republiky osvětlují vzrušující a zároveň tragické dějiny ze zvláštní přeshraniční perspektivy.
Lodička pluje /Stáří není pro zbabělce/: oslava narozenin (nejen) ročníku 1948 v Radiocafé
Komponovaný program uvádí Olga Walló, písně podle jejích textů zhudebnil Jiří Hubený, hraje na klavír a zpívá společně s Evou Vivien Havrlovou. Natočeno 11. října 2023 v Radiocafé Vinohradská 12, Praha 1.
Karel Pecka: MALOSTRANSKÉ HUMORESKY
Nakladatel Daniel Pagáč představuje první kompletní vydání povídek spisovatele Karla Pecky z Malé Strany, jehož součástí jsou i texty, které vyšly samostatně až po smrti autora v roce 1998 v souboru pod názvem Svůdnost černé barvy. Účinkují: Daniel Pagáč, Jiří Slíva a Jan Lukeš. Záznam prezentace knihy byl natočen 5. 10. 2023 v Českém centru Mezinárodního PEN klubu v Kolowratském paláci v Praze.
Olga Walló čte báseň Jiřího Frieda
Ukázka ze vzpomínkového večera na spisovatele Jiřího Frieda v Prachaticích ke 100. výročí jeho narození /natočeno pro PENcast říjen 2023/.
Udílení Ceny PEN klubu VLASTNÍ CESTOU 2023
Záznam slavnostního večera k udílení Ceny PEN klubu pro rok 2023 ve středu 11. ledna 2023 v rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze, pod záštitou primátora hl. m. Prahy a s podporou ICZ a.s.
Ivo Harák: Kočkomár a Zcesty
Kočkomár je kniha existenciálně vypjatých, stylově invenčních, kompozičně provázaných a nevšední obrazností nadaných povídek a črt. Napolo skutečné, napolo snové místo (Těšany) svým názvem připomíná, nakolik je nám zapotřebí také tohoto druhého pólu.
Sabine Dittrich: Zlatý potok / Goldbachtal Erzählung
Osamělé údolí, někde na bavorsko-českém pomezí. Čas jako by se tu zastavil, rány 20. století jsou zarostlé hustou vegetací. Po staletí však lidé žili na obou březích Zlatého potoka, a i když jejich hlasy na dlouhou dobu oněměly, utvářely atmosféru údolí až do dneška. Sabine Dittrich je vášnivou vypravěčkou příběhů.
Jindřich Vacek: Tři muži na Titaniku
Píše se 10. duben 1912 a z přístavu v Southamptonu vyplouvá na svou první a poslední plavbu Titanic, na jehož palubě se nachází britský policejní detektiv Sanders, který se pokouší identifikovat hledaného zločince.
Markéta Hejkalová: Dům pod náměstím
Román o pomíjivosti času a neměnnosti lidských životů. Osudy starého domu a jeho obyvatel v malém městě na Vysočině se do jeho stěn zapisovaly od roku 1695, a dům má co vyprávět...
Václava Jandečková a Michal Kocián: Akce Kámen
Spisovatelka a badatelka Společnosti pro výzkum zločinů komunismu společně s kreslířem Michalem Kociánem připravila komiksovou knihu, která populárně naučnou formou přibližuje téma komunistických zločinů.
Vlastimil Vavřín: Stalo se to
Pětadvacet krátkých povídek se odehrává převážně v komunistickém Československu počínaje rokem 1952, kdy se autor narodil. Pouze šest posledních textů má vročení mezi lety 1989—2022. Videozáznam je z doprovodného programu Světa knihy PENklubovna, kde také autor četl ukázky z knihy společně s Renatou Bulvovou.
Zdena Bratršovská a František Hrdlička: Oživlé tváře / Žili tu bez nás i s námi
Záznam z představení knihy na knižním veletrhu Svět knihy 2023, v doprovodném programu PEN klubovna
Honza Čáp: Klapy klap
V ukázkách ze vzpomínkového románu o 23 obrazech a dvou tuctech barevných ilustrací Dominika Drábka autor provází čtenáře nejistotou dospívání až k dospělosti.
Martin Nekola: Po stopách Čechů v USA
Historik, publicista a politolog se zajímá o téma Čechů žijících v zahraničí už mnoho let, především o exil po únoru 1948. Některé ze svých knih představil v PEN klubovně, při doprovodném programu knižního veletrhu Svět knihy 2023.
Jan Rejžek: Jste to vy?
Záznam z autorského čtení na knižním veletrhu Svět knihy 2023 v programu PEN klubovna. Prezentace nové knihy vzpomínek Jana Rejžka.
Hašek_100 Akce k 140. výročí narození a 100. výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Haška
Jednodenní výstava rukopisu národní kulturní památky Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války v Památníku národního písemnictví / Muzeu literatury 21. března 2023. V doprovodném programu čte Jiří Lábus povídku Jaroslava Haška Vepřová historie, hudba a zpěv Přemysl Rut a Markéta Potužáková.
Petr Stančík čte v PEN klubu svoje nové povídky
Básník, prozaik, autor knih pro děti, dramatik a esejista, publikoval až do roku 2006 většinou pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic.
Vladimír Just: Haškovy Osudy a Krausovy Poslední dny lidstva /přednáška/
Skrze téma jazyka, mediální fráze a „řeči války“, plodících nedorozumění od těch banálních až po náhlé soudy a válečné masakry, objevuje Vladimír Just společného jmenovatele dvou velkých, souběžně vedle sebe vznikajících děl 20. století: Osudů dobrého vojáka Švejka (1923) a Posledních dnů lidstva (1922).
Zdena Bratršovská a František Hrdlička: Oživlé tváře
Autoři předkládají knihu dvaceti pěti "povahopisů" vybraných osobností z literárního a uměleckého světa, které již nejsou mezi námi, ale s nimiž se potkali a navázali s nimi mnohdy intenzivní kontakt (namátkou jmenujme Jaroslava Foglara, Vladimíra Justla, Ester Krumbachovou, Alfreda Radoka, Josefa Topola).
Bronislava Volková: PODOBY EXILU V ŽIDOVSKÉ LITERATUŘE A MYŠLENÍ
Přednáška Bronislavy Volkové v PEN klubu o její knize PODOBY EXILU V ŽIDOVSKÉ LITERATUŘE A MYŠLENÍ s podtitulem Střední Evropa ve dvacátém století a odchod do Ameriky.
Alena Wagnerová: Překotná srdce
V nové próze Aleny Wagnerové se čtenář setkává s řadou kulturně a duchovně významných historických osobností - světícím biskupem pražským a historikem umění Antonínem Podlahou, spisovatelem Karlem Krausem, malířem Maxem Švabinským a Johannesem a Sidonií Nádhernými.
NÁVRATY: Klára Hůrková, Natálie Nera a Milan Hrabal / Poetické setkání tří českých básníků
Nejnovější básnické sbírky autorům vydal Daniel Podhradský ve svém nakladatelství Dauphin.
Seminář pro mladé literární tvůrce ŽIVOT SAMÉ PSANÍ
Zkrácený záznam ze semináře pro studenty v Knihovně Ivana Slavíka na Starém zámku v Hořovicích 27. května 2023. Lektoři: Jana Čeňková (O současné literatuře mladých autorů, a také o tom, kam se ubírá současná novinařina a jak se studuje), Daniela Fischerová (Tvorba figury, stavba příběhu a rozdíl mezi prózou a dramatem), Petr Stančík (O inspiracích, které ho vedou k psaní, a ukázka z tvorby), Petr Kotyk (O povaze a bohatství našich archivních fondů Památníku národního písemnictví)
Das Jahr 1968 - ein mitteleuropäisches Schicksalsjahr / Rok 1968 - středoevropský osudový rok
Třetí část záznamu z konference Rok 1968 - středoevropský osudový rok (22. června 2023).
Přednášející: Utz Rachowski, Willi Eisele, Thomas Wieske, Pavel Vaněk a Petr Mannteufel
Das Jahr 1968 - ein mitteleuropäisches Schicksalsjahr / Rok 1968 - středoevropský osudový rok
Druhá část záznamu z konference Rok 1968 - středoevropský osudový rok (22. června 2023).
Přednášející: Vladimír Karfík, František „Čuňas“ Stárek, Pavel Porkert, Hanna Arie Gaifman
Das Jahr 1968 - ein mitteleuropäisches Schicksalsjahr Rok 1968 - středoevropský osudový rok
První část záznamu z konference Rok 1968 - středoevropský osudový rok (22. června 2023).
Přednášející: Eugenie Trützschler von Falkenstein, Josefina Ofner, Andreas Künne, Ondřej Vaculík, Stefan Gehrke a Martin Kranz
Michal Novotný: Světla a stíny Gutfreundova života a díla
Autor připomíná sochařovu existenci v kontextu uměleckých proudů první třetiny dvacátého století.
Jindra Tichá: Praha v mé krvi
Spisovatelka se vrací k československé realitě padesátých a šedesátých let, cestě do anglického exilu na počátku husákovské normalizace, k následující plavbě k protinožcům a dále ve svých vzpomínkách pokračuje také úspěšnou univerzitní kariérou, kterou si vybudovala v novozélandském Dunedinu.
Václav Jamek: Fejetony
Autor čte z nových fejetonů (O tom, jak si zlí dovolují a dobří si koledují aneb Konečné slovo o politické korektnosti a Ukradené kolo aneb Příhody z nemanželské ložnice), které napsal až po vydání knihy Na onom světě se tomu budeme smát.
Ondřej Vaculík: Člověk jménem Rour a Let do neznáma
Záznam autorského čtení ze dvou knih, které Ondřeji Vaculíkovi vyšly v roce 2022 v Nakladatelství Burian a Tichák.
Udílení Ceny PEN klubu VLASTNÍ CESTOU 2023
Záznam slavnostního večera k udílení Ceny PEN klubu pro rok 2023 ve středu 11. ledna 2023 v rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze, pod záštitou primátora hl. m. Prahy a s podporou ICZ a.s.
2022
Jan Skácel: Bez ptaní
Záznam večera k 100. výročí narození a 33. výročí úmrtí moravského básníka Jana Skácela. Pořad Českého centra Mezinárodního PEN klubu byl součástí festivalu Den poezie 2022.
Vzpomínkový večer, setkání přátel Vladimíra Křivánka 2022
Werichova vila, 21. 10. 2022
Jindra Tichá: Praha v mé krvi
Fascinující příběh o životě v exilu, snaze o přežití a o bolestném stesku po Praze, kde se Jindra Tichá narodila, vyrůstala a vystudovala filosofii
Pět spisovatelů na Strži / Vyprávění o cestování nejen vlaky
Autorky a autoři z Českého PEN klubu /Markéta Mališová, Alenka Vávrová, Jaroslav Rudiš, Martin Nekola a Zdeněk Vacek/ čtou nebo hovoří o svém vztahu k cestování, a jak se odráží v jejich díle.
Vladimír Just: Kdo chce chápat směšné, musí vědět o tragickém
Studie Vladimíra Justa, divadelního a mediálního kritika a teatrologa o Kuksu a odkazu hraběte Františka Antonína Šporka, velkého mecenáše umění.
Ivan Binar: Hle, co se přihodilo! Shrnutí
Záznam autorského čtení Ivana Binara na knižním veletrhu Svět knihy 2022 z jeho nejnovější knihy
Zdena Bratršovská čte z knih Šprýmy s/z rýmy 2 a Markéta za školou /prezentace na Světě knihy 2022/
Arnošt Goldflam: Strašidelné Brno
https://www.youtube.com/watch?v=qXf4HvdYK8k
Klára Hůrková: Západní okraj zahrady /povídka Cizí ostrov/
Sbírka povídek Západní okraj zahrady přináší příběhy inspirované autorčiným životem v Německu, jejími vzpomínkami na Česko, i příběhy zrozené z čiré fantazie.
Vladimír Just: Faust jako stav zadlužení
Svět knihy 2022
Alena Mornštajnová v programu Českého PEN klubu na Světě knihy 2022
https://www.youtube.com/watch?v=ZMZGM02867w
Petr Kotyk: Malování je způsob zachycení lásky
Triptych imaginárních rozhovorů s Paulem Gauguinem, Vincentem van Goghem a Paulem Cézannem
https://www.youtube.com/watch?v=7LCvRB6z_Xk
Petr Stančík: Pravomil aneb Ohlušující promlčení
Nový román Petra Stančíka je inspirován skutečným příběhem válečného hrdiny Pravomila Raichla, který zažil více vězení než lásek, slovo Vlast psal vždy s velkým písmenem a na sklonku života se vrátil z Ameriky potrestat dávný zločin tam, kde světská spravedlnost hanebně selhala.
Jakub Fišer a Saša Stojanovič: Literaturou proti válce
Plzeňský básník Jakub Fišer představuje svou tvorbu a také Sašu Carli Stojanoviče, svého srbského přítele, básníka, spisovatele a organizátora literárního festivalu v srbském Leskovaci.
Světlana Lazarova: Haškův písař
Scenáristka, dokumentaristka a režisérka Světlana Lazarova čte úryvky z literárního scénáře Haškův písař, tři miniportréty ze série povídek Momentky v trojicích a několik svých básní.
Ondřej Vaculík: Let do neznáma
Novinář, dokumentarista, fejetonista a komentátor, bývalý redaktor a později zástupce šéfredaktora Literárních novin a rozhlasový redaktor čte ze své nové knihy povídek.
https://www.youtube.com/watch?v=KZnTSFi2yxo
Alena Vávrová: Za chvíli jsme na Smíchově
Role of culture and literature in wartime
Debata členů Ukrajinského a Českého PEN klubu na Světě knihy 12. 6. 2022. Alim Aliyev, Kateryna Mikhalitsyna, Yevheniya Kononenko, Olga Walló, Mircea Dan Duță, moderuje Lucie Řehoříková.
Klára Hůrková: Západní okraj zahrady
Alena Vávrová: Buď jak buď a Zastřelen na útěku
Veronika Benoni: Obrazy
Vernisáž výstavy obrazů malířky Veroniky Benoni ve foyer Divadla Horní Počernice 30. března 2022
Sestřih zdravic a některých vystoupení účastníků Mezinárodní konference Německo-česko-židovské vztahy 1938–2020 (10. března 2022, kancelář Svobodného státu Sasko v Praze)
Rudolf Jindrák: Pohled zpět na Česko-německou deklaraci
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
https://www.youtube.com/watch?v=U4MRLxya_e0&feature=youtu.be
Tomáš Czernin: Sametová revoluce
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
Tomáš Kraus: Duše pražského židovství se rozpadá
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
Miroslav Kunštát: Rodinná maturita během protektorátu
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
Hanna Arie-Gaifman: Světoobčanka bilancuje /Eine Weltbürgerin zieht Bilanz/
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
Martin Dreyfus: Drehscheibe Prag: (Re)Emigranten in Prag 1933 - 1939
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
Utz Rachowski: Du bist Orplid mein Land! Das ferne leuchtet
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
Martin Kranz: Der aufrechte Gang – Soldat im Oktober 1989
Internationale Konferenz Zeitreise durch die deutsch-tschechisch-jüdischen Beziehungen 1938-2020 /10. März 2022, Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Tschechien, Prag/
Petr Kotyk: Malování je způsob zachycení lásky
Alena Wagnerová: R.U.R. s pandemií za zády /esej ke 100+1 letům od premiéry slavné Čapkovy hry/
Zdena Bratršovská, František Hrdlička: Markéta za školou
https://www.youtube.com/watch?v=u9WJ6IrJoeM
Zdena Bratršovská a František Hrdlička: Šprýmy s/z rýmy 2
Ondřej Vaculík: Děda spešovský
Lubomír Martínek: Francie - země azylů / Přístav nad Seinou
100+1 R.U.R.
Laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2022 je spisovatel Jaroslav Rudiš / Divadlo Archa
100+1 R.U.R.
AKADEMIE SCIENCE-FICTION, FANTASY A HORORU
František Novotný: Umělá inteligence, Svatý Grál robotiky
100+1 R.U.R.
Františka Vrbenská: Tvář stroje
100+1 R.U.R.
Beseda s autory knihy ROBOT 100
100+1 R.U.R.
Roman Hruška: Roboti a jiné umělé bytosti v československé filmové tvorbě
100+1 R.U.R.
Roboti, drama, inscenace
Pavel Janoušek: Geneze Robotů jako dramatické postavy
Jana Horáková: Čapkovo R.U.R. jako satirická reflexe věku stroje
Tomáš Bojda: Karel Čapek rozhlasový
100+1 R.U.R.
Překlady, recepce, adaptace
Zuzana Augustová: Německá recepce Čapkova R.U.R.
Klára Kudlová: Kritická a umělecká recepce Čapkova R.U.R. v anglofonním prostředí
Hasan Zahirović: R.U.R. aneb hra o rabotnících (jugoslávská recepce Čapkova R.U.R.)
Petr Christov: Jako hasiči při slavnostním cvičení aneb Čapkovi roboti po francouzsku
100+1 R.U.R.
Petr Kotyk: Současný stav inventáře Čapkovy vily na Vinohradech
100+1 R.U.R.
Konference odborníků na A.I. Roboti kolem nás
Zdeněk Hostomský, Jiří Kaleta a Pavel Jungwirth z UOCHB AV ČR
Tomáš Budník z Thein Security
Jarosav Řasa ze společnosti ABRA Software
Jan Šindler ze společnosti ABB
Jiří Srstka, ředitel divadelní, literární, audiovizuální agentury Dilia
2021
Milena Štráfeldová: To je on! O té, co si říkala Toyen
V beletrizovaném životopise malířky Toyen se autorka snaží odhalit záhady kolem života světově uznávané surrealistické malířky, členky Devětsilu, přítelkyně Jindřicha Štyrského, Vítězslava Nezvala a mnoha francouzských umělců. Knihu vydalo Universum, 2021
Publikováno: 30. 12. 2021
Marek Stašek: Možnosti
Básníkova desátá sbírka originálním způsobem prohlubuje a rozšiřuje jeho dosavadní tvorbu. Základním tónem je zde téma času, ale uskutečňované mnoha způsoby a v mnoha dimenzích. Živé obrazy z plynoucího světa kolem nás nebo momentky v historických kulisách jsou vždy zároveň hlubokými reflexemi časovosti. Úvodní slovo Vladimír Karfík, knihu vydalo nakladatelství Pavel Mervart.
Publikováno: 29. 12. 2021
Dora Čechova: Ženy, které potřebují muže
Neobyčejné příběhy obyčejných žen, které si občas dílem náhody, jindy vlastním přičiněním tak trochu šlapou po štěstí. Čtení z autorčiny nejnovější povídkové knihy na veletrhu Svět knihy 2021
Publikováno: 25. 12. 2021
PEN klubovna - Svět knihy 2021, Alena Vávrová
Autorka čte ze své provokativní, růžové alarmující 15. sbírky, která obsahuje nejen verše ironické a sebeironické, ale i laskavý humor, čímž nikterak nezpochybňuje Majestát smrti. Několika básněmi představuje i svou nejnovější sbírku Zastřelen na útěku. Hudební doprovod Dita Hanzelová a Jan Skružný.
Publikováno: 19. 12. 2021
Archa pod Šarlatovými plachtami. Večer současné ruské poezie v Českém PEN klubu, 9. 12. 2021
Pokračování poetických tradic minulého století ústy současných ruských básnířek a básníků. Básně publikované v almanachu ASSOL, oceněném v soutěži nejlepší knihy 2020, přednášejí Ludmila Svirskaja, Leyla Begim, Larisa Tarakanova, Tatjana Kosjaeva, Nadežda Hejlová, Natalia, Viktor Mandzjuk a Aleksandr Minaev, uvádí Oleg Krylov.
Publikováno: 15. 12. 2021
Josef Kejha: V maminčiných růžových bombarďákách a Zuzana Tojanová: Ruce stesku
Vzpomínky Josefa Kejhy na dětství a dospívání na pozadí událostí padesátých a šedesátých let jsou plné humoru i paradoxů, v kulisách zmizelých zákoutí staré Plzně.
Uvedení básnické sbírky Ruce stesku z pozůstalosti Zuzany Trojanové, jejíž verše vybral a uspořádal Martin Machovec. Hudba Jiří Hubený /text Olga Walló/
Publikováno: 7.12. 2021
Divadlo Agadir: Na strunách naděje /Afam Akeh a jeho básně ze sbírky Letter Home & Biafran Nights/
Scénické čtení formou melodramu z druhé básnické sbírky nigerijského básníka, prozaika a novináře Afama Akeha s názvem Letter Home & Biafran Nights.
The second poetry collection by Afam Akeh, one of Africa's most matured and exciting poetic voices. There is the sense in this work of an involved and inclusive poetry, revelling in the humour, play and beauty of experience but also revealing moments of heart-rending loss and unfulfilment... a sense of poetry as story, constructing meaning and plot from the connected roles and all-significant affairs of its staged players. Záznam představení v Českém PEN klubu, Kolowratský palác v Praze, 26. 11. 2021
Publikováno: 3. 12. 2021
Česko-estonské setkání v PEN klubu ke čtyřem významným výročím
100 let diplomatických vztahů Estonska a České republiky - AASTAT DIPLOMAATLISI SUHTEID EESTI –TŠEHHI, 30 let od znovuvyhlášení nezávislosti Estonska - EESTI VABARIIGI TAASISEISVUMINE, 30 let Česko-estonského klubu - TŠEHHI-EESTI KLUBI, 25 let spolupráce s Akademií věd ČR - KOOSTÖÖ EESTI TEADUSTE AKADEEMIAGA
Publikováno: 29. 11. 2021
Příběhy z míst, kde padají masky
Povídkový soubor Karla Pecky Na co umírají muži a román Veliký slunovrat nově vydal příležitostný nakladatel Daniel Pagáč. Obě knihy vyšly už v roce 1968 jako autorovy prvotiny. Povídky z prostředí kárného tábora 50. let minulého století a román o dvou rozdílných světech, který se odehrává po propuštění z vězení na "svobodu", přinášejí svědectví o mravních hodnotách člověka v mezních situacích a o zrůdnosti totalitním režimu.
Publikováno: 27. 11. 2021
JASNÁ SETKÁNÍ - KLARE BEGEGNUNGEN
Presentace třetí antologie současné česko-německé a německo-české poezie. Básně více než šedesáti autorek a autorů vybrala a přeložila Klára Hůrková, která také moderovala večer v Českém PEN klubu 21. 10. 2021. Dále účinkují Birgit Bodden, Anton G. Leitner, Ludwig Steinherr, Renata Bulvová, Olga Stehlíková a Alena Vávrová.
Publikováno: 24. 11. 2021
Olga Walló: Kniha o snu /Než to všechno začne znovu/
Záznam z prezentace nové autorčiny reflexivní prózy a z výstavy jejích fotografií s názvem Zevnitř a zvenku v Týnské literární kavárně v Praze 23. září 2021. Kniha o snu je pozoruhodná a originální: odehrává se na opuštěném místě v Pošumaví, kde žije jenom několik lidí, a v roce koronavirového osamění zachycuje přítomné chvíle. Péče o dva stárnoucí a nemocné přátele den co den, zachycená se syrovou dokumentární věrností a s palčivým vědomím, že vše, co je, je.
Hudební doprovod Jiří Hubený a Leonard Tamana
Publikováno: 22. 11. 2021
Jana Štroblová: Do nikam /poéma s varhanní skladbou Hanuše Bartoně/
Světová premiéra poémy Do nikam se uskutečnila 12. 11. 2021 v kostele U Salvátora v Praze. Umělecký přednes Radka Fidlerová, varhany Alfred Habermann
Básnická sbírka Jany Štroblové Do nikam vyšla v roce 2019 v nakladatelství Theatrum mundi s ilustracemi Vojtěcha Kemennyho. Více o knize na www.theatrum-mundi.cz
Publikováno: 15. 11. 2021
Brumov v díle Ludvíka Vaculíka, symposium v Městském muzeu Brumov-Bylnice 2 .- 3. 10. 2021
Záznamy jednotlivých referátů:
Vladimír Karfík https://youtu.be/…CIA
Ondřej Vaculík https://youtu.be/…Tn4
Josef Holcman https://youtu.be/…uik
Daniela Iwashita https://youtu.be/…qUw
Jiří Peňás https://youtu.be/…9Lc
Publikováno: 7. - 13. 11. 2021
Vladimir Just: Faustovský stín / Nad knihou Jiří Šalamoun: Nic k zahození
Vladimír Just o faustovském mýtu a jeho proměnách přednáší na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze už dvacet let. Na literárním večeru v PEN klubu nahlíží do podstaty mýtu o kontaktu a posléze kontraktu člověka se zlem a seznamuje posluchače s nově vydanou knihou Jiří Šalamoun: Nic k zahození, do níž přispěl mnoha texty na toto téma.
Publikováno: 4. 11. 2021
Mircea Dan Duță a Olga Walló: Vyvážené číše radosti a smutku
Olga Walló uvádí rumunského kolegu a též člena Českého PEN klubu, zároveň představuje svou nejnovější Knihu o Snu /než to všechno začne znovu/ a čte několik veršů, které zhudebnil Jiří Hubený. Mircea Dan Duță čte ze svých básnických sbírek a také z připravované knihy s názvem Už abys taky šel.
Publikováno: 3. 11. 2021
Pavel Carbol: Synovcem prezidenta - Paměti Bohuše Beneše
Pavel Carbol, historik a předseda Společnosti Edvarda Beneše, představil na Světě knihy 2021 publikaci Synovcem prezidenta - Paměti Bohuše Beneše, na jejímž vydání spolupracoval s historikem Martinem Nekolou.
Publikováno: 1. 11. 2021
Markéta Mališová: Můj nejdražší Franzi…
Text Markéty Mališové Můj nejdražší Franzi... byl uveřejněn ve finském kulturním časopise Särö, nejobsáhlejší periodické publikaci o českém umění a kultuře, která ve Finsku vyšla pod názvem Milé Česko / Rakas Tšekki v roce 2018.
Publikováno: 27. 10. 2021
Zdena Bratršovská a František Hrdlička: Sebranci
Ukázky z legendárního díla z počátku 70. let, které odstartovalo spolupráci obou autorů jako autorské dvojice. Krajinou bloudí skupinka "sebranců", kteří se rozhodli opustit své domovy, známé či rodiče a žít s novými podobně smýšlejícími souputníky. Celá próza je nezvykle konstruována - každá kapitola je výpovědí jedné ze zúčastněných postav, které skládají příběh jako mozaiku.
Účinkují Zdena Bratršovská a Jan Lepšík, úvodní slovo František Hrdlička.
Publikováno: 31. 8. 2021
Jarda Červenka: Váhavý svědek
Ukázka z poutavých pamětí celosvětově uznávaného vědce českého původu Jardy Červenky s názvem Váhavý svědek, které vydalo nakladatelství Akropolis. Jarda Červeka působí od roku 1965 ve Spojených státech jako profesor lékařské genetiky na univerzitě v Minnesotě. Je členem Amerického i Českého centra Mezinárodního PEN klubu a za svou literární tvorbu získal řadu ocenění. Autorské čtení Jardy Červenky se uskutečnilo 15. července 2021 v Café Central, Rybná 8, Praha 1
Publikováno: 30. 8. 2021
Alena Wagnerova: Fejetony
Spisovatelka a historička Alena Wagnerová žije od roku 1969 v Německu. Od 60. let publikuje zejména sociologické studie, eseje a prózu, dlouhodobě a systematicky se zabývá česko-německými vztahy. Pro Audio a videoarchiv PEN klubu přečetla své fejetony s názvem Rozrůstání domova, Dosti románů!, Nepatřičná letní úvaha o domácnosti, Mljetská políčka a Pod taktovkou pandemie.
Publikováno: 29. 8. 2021
Alena Vávrová: Tři čtvrtě na smrt
Tři čtvrtě na smrt / Viertel vor Tod je provokativní, závažná a alarmující sbírka básní Aleny Vávrové. Obsahuje nejen verše kontroverzní, ironické a sebeironické, ale i laskavý humor, ačkoliv autorka nikterak nezpochybňuje Majestát smrti. Autorský večer s hudebním doprovodem Zbyňky Šolcové (harfa) a Vladimíra Babniče (kytara) a s prezentací uměleckého videoklipu "Je to tak a ne jinak", který je autorčinou poctou Haně Maciuchové, se uskutečnil 24. 6. 2021 v Kolowratském paláci v Praze.
Publikováno 22. srpna 2021
70 Let Radia Svobodná Evropa
Reportáž z Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, kde se 12. června 2021 uskutečnil pořad k 70. výročí od zahájení československého vysílání Rádia Svobodná Evropa (RFE). Akci připravil ředitel Památníku KČ Zdeněk Vacek, účinkovali Martin Jan Stránský, Martin Nekola, Martin Groman, Jiří Dědeček, Michal Stehlík, Jindřich Šídlo a Petr Fischer.
Publikováno: 15. 8. 2021
Arnošt Goldflam: Pozdní chlapec
Dramatik, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam čte moderní pohádku pro děti i pro dospělé "o Potěšení na stáří způsobené žabím proroctvím o letním čaji z modrého květu". V humorném vyprávění (nejen na dobrou noc) s nezaměnitelnou autorskou poetikou nechybí ani fantastické pohádkové bytosti.
Publikováno: 27. 3. 2021
Eugenie Trützschler: Biografie a povídka Sonja / Biografie und Kurzgeschichte Sonja
Rodačka z Prahy emigrovala v roce 1967 se svou matkou do Německa. Jak často připomíná, pro pochopení politických vztahů mezi zeměmi je nutné nejdříve pochopit osud lidí, kterým historické události změnily nebo zásadně ovlivnily jejich životy. Proto o nich píše i ve svých románech a povídkách, jako je například tato s názvem Sonja.
Publikováno: 27. 3. 2021
Zdena Bratršovská a František Hrdlička: Samé malé pitvorky
Známá autorská dvojice rozehrává v Samých milých pitvorkách desítky výrazných, často překvapivých situací, které jsou zasazeny do každodenní skutečnosti, do historie i do mýtů. Jsou to většinou rozvedené anekdoty, bajky i apokryfy se skrytým morálním přesahem (autoři uvádějí jako svou inspiraci Goyův cyklus Caprichos), v nichž se jednotliví vypravěči bezděčně usvědčují ze sklonů a z neřestí, které si sami nepřipouštějí.
Publikováno: 27. 3. 2021
Vratislav Brabenec: Básně
Vratislav Brabenec: Básně - YouTub
Vratislav Brabenec čte dosud nepublikovanou báseň Druhý břeh a ze starší tvorby básně Mlácení prázdný slámy, Příručka pro sebe Neděle večer devátýho února dva tisíce dvacet a Poslouchat se.
Publikováno: 20. 3. 2021
Jan Burian: Kocouří pohled
Spisovatel, hudebník a cestovatel Jan Burian čte ukázku ze své knihy fejetonů Kocouří pohled, v níž vtipně glosuje postřehy o naší společnosti. Tvorba českého hudebníka a publicisty je tematicky velmi pestrá: zahrnuje vzpomínky na slavné rodiče, fejetony o kulturním i politickém dění, o cestování, od loňského roku také vysílání z Přední Kopaniny s písněmi a verši pro lepší náladu v dobách epidemie, ale též vzpomínky na koncerty a slavné hudebníky, třeba na Jiřího Dědečka, s nímž vystupoval v 70. a 80. letech minulého století a který během natáčení tohoto videa přichází Jana Buriana osobně pozdravit.
Publikováno: 7. 3. 2021
Milena Fucimanová: Na počátku byla vesmírná hudba
Ukázka z básnické tvorby Mileny Fucimanové je určená lidem, kteří stále vnímají spřízněnost slovenské a české kultury. Autorku inspirovaly obrazy Květoslavy Fulierové, bratislavské výtvarnice s moravskými kořeny. Do svých veršů nechává vstupovat nejen výtvarné umění, ale též původní hudbu svého syna Ondřeje.
Publikováno: 4. 3. 2021
Jakub Fišer: Hlasy
V páté básnické sbírrce Jakub Fišer čerpá z autentických zážitků, dopisů, ale také z fiktivních hlasů lidí, bohů, totalit, vojenských uskupení, diktátorů, lidí, ovládajících tento svět a vesmír, kterých je podle jeho názoru jen několik a my všichni ostatní jsme jimi manipulováni. Některé fikce se dosud nenaplnily a jiné se naplnily dříve, než autor během několika měsíců dopsal a vydal tuto knihu.
Publikováno: 1. 3. 2021
Václava Jandečková: Svědectví o smrti Jana Masaryka
Na podzim 2019 bylo z iniciativy Václavy Jandečkové zahájeno páté oficiální vyšetřování smrti Jana Masaryka. Autorka ve své nové knize líčí několikaletou svízelnou cestu za tímto cílem a do jejího středu staví unikátní svědectví kriminalisty Vilibalda Hofmanna. Hofmann coby zkušený detektiv a zpravodajský důstojník byl v osudné ráno 10. března 1948 v roli vyšetřovatele jako jeden z prvních přítomen v pražském Černínském paláci, na jehož nádvoří bylo nalezeno mrtvé tělo oblíbeného ministra zahraničí.
Publikováno: 27. 2. 2021
Alena Vávrová: Z mého deníku čtenářského
Spisovatelka a básnířka Alena Vávrová žije ve Františkových Lázních a je velkou patriotkou svého rodného města. V uměleckém životě enklávy západočeských lázeňských měst patří k nejvýraznějším osobnostem. Audiozáznamy pořídila Alena Vávrová, ve videu byly použity materiály z dokumentu Tváře /Fatem TV, 2012/, fotografie Bohdana Holomíčka, Jiřího Hubeného, z archivu FS Barrandov, archivu Aleny Vávrové a Českého PEN klubu. Kreativní spolupráce na videu Markéta Mojžíšová, 2021.
Více informací o autorce a video můžete vidět také na https://www.penklub.net/alena-vavrova
Publikováno: 20. 2. 2021
Ludmila Klukanová: Denica a Slep mi klíč
Ludmila Klukanová je známá především jako autorka lyrických próz inspirovaných historií moravské vesnice 40. a 50. let minulého století. Novelou Denica posunula svůj umělecký zájem k druhé světové válce jako historické události zanechávající hluboké jizvy v psychice člověka.
Soubor veršů a poetických textů Slep mi klíč je inspirován lidovou moudrostí a poezií.
Publikováno: 6. 2. 2021
Ludmila Klukanová: Pozdní čas nastal nám a Věno
Pozdní čas nastal nám je příběh zdivočelé země očima ženy, očima milosrdnýma, laskyplnýma i očima plných slz. Příběh ženy, která zažila v mládí krutou kolektivizaci v 50. letech a po pádu totality navštěvuje ve zralém věku rodnou ves.
V krátkých lyrických prózách - souhrnně nazvaných Věno - se Ludmila Klukanová představuje jako básnířka pozapomenuté vesnice, kde dvory a zahrady, stavení a kostel bývaly prostorem obehnaným bezpečím.
Publikováno: 6. 2. 2021
Jana Witthed: Básně
Básně Jany Witthedové byly přeloženy do švédštiny, norštiny, angličtiny, němčiny a perštiny. Zúčastnila se celé řady čtení na festivalech, v městských knihovnách a také několika panelových debat. Svou tvorbu představila na autorských čteních v Praze, ve Stockholmu, v Göteborgu, v New Yorku atd. Její poezie i próza byla oceněna ve švédských literárních soutěžích.
Publikováno: 31. 1. 2021
Olga Walló: Malé drastické příběhy
Útržky reflexí vznikaly po několik let pod pracovním názvem Komické aspekty propadu do šílenství, nakonec však vyšly v září 2021 pod názvem Kniha o snu.
Publikováno: 17. 1. 2021