Objevování zapomenutého Karla Pecky
- Dana Mojzisova
- 27. 11. 2024
- Minut čtení: 2

Na podzim 2024 dokončil nakladatel Daniel Pagáč svůj sedmiletý projekt s cílem znovuobjevit a posílit povědomí o vynikajícím, byť značně pozapomenutém spisovateli Karlu Peckovi. V Knihovně Václava Havla představil nová vydání jeho dvou knih, románů Horečka a Štěpení.
„Rozčiloval mě a dráždil ten obrovský rozdíl mezi kvalitou díla Karla Pecky a povědomím o něm. Navíc když Bohumil Hrabal nazve někoho korunním princem české prózy a profesor Václav Černý jej označil za nejvýznamnějšího současného českého prozaika (A. Bělohoubek: Rozmluvy s V. Černým, 1998), tak s tím prostě musíte něco dělat,“ vysvětluje Daniel Pagáč důvody, které ho ho vedly k vydání nakonec kompletního díla Karla Pecky.
ŠTĚPENÍ – originálně pojatý historický dvojromán (s kresbami Jiřího Slívy nás zavádí do období třicetileté války a souběžně do roku 1968. Obě hlavní postavy, Valdštejnův kurýr i spisovatel Sova, řeší dilema, zda se po skončení války, respektive sovětské okupaci, vrátit či zůstat v emigraci. Dva příběhy v jednom, první akční a dobrodružný, druhý napínavý se silnými autobiografickými prvky. „Žádná emigrace není ideální, stejně jako žádné manželství není bez problému,“ píše v doslovu ke knize světoznámá architektka Eva Jiřičná a dodává, že „Karel Pecka, jehož úvaha je založena na dokonalém pochopení své doby, by o emigraci dnes hovořil nejspíš trochu jinak.“
HOREČKA - strhující příběh dvou kamarádů, politických vězňů, z nichž první uprchne z jáchymovského lágru, zatímco druhý v něm zůstává. Příběh o odvaze, přátelství, ale i zbabělosti a zradě v „peckovsky“ typickém syrovém provedení. Brilantní doslov k románu napsal prof. Cyril Höschl, který u příležitosti autorova jubilea v roce 2018 prohlásil, že
„Pecka patří k tomu nejmohutnějšímu, co v české literatuře vzniklo.“
Další knihy Karla Pecky vydané nakladatelstvím Daniela Pagáče - NEMOHUJINAK.CZ v letech 2018 – 2024: Souhvězdí Gulag (souborné dílo), Střípky a Střepy Souhvězdí Gulag (úryvky z díla), Motáky nezvěstnému, Na co umírají muži, Veliký slunovrat, Pasáž a Malostranské humoresky.

Doslov k románu Štěpení napsala architektka Eva Jiřičná.

Uvedení románu Motáku nezvěstného přišel v roce 2020 podpořit i Karel Schwarzenberg.
Foto: Adam Špalek
Comentarios